معماری

تلگرام مدیر سایت جهت ارسال درخواست ها و سوالات شما:     آیدی تلگرام amirhn_ahmadi@

خانه » عمومی » شناخت سیستم های باربر
سیستم های باربر

شناخت سیستم های باربر

بسیاری از دوستان خواستن تفاوت های قاب های ساختمانی و سیستم های باربر را بیان کنیم، ما هم تصمیم گرفتیم تا این مطلب رو در سایت قرار بدیم امیدوارم که براتون مفید واقع بشه. در صورتی که سوالی داشتید در قسمت نظرات عنوان کنید تا به آن پاسخ بدیم.

سیستم قاب ساختمانی ساده

در این سیستم بارهای قائم عمدتا به وسیله قابهای ساختمانی با اتصالات ساده تحمل می شود و مقاومت در برابر نیروی جانبی به وسیله دیوار برشی یا همان قاب های مهاربندی شده تامین می شود. پس می تونیم اینطوری برداشت کنیم که در این سیستم قاب های ساده ساختمانی ” سیستم پایه” و انواع مهاربندها و دیوار برشی “سیستم مقاوم در برابر نیروی جانبی ” هستند.

سیستم قاب ساختمانی ساده

در ادامه انواع سیستم های باربر جانبی را به تفصیل مورد بررسی قرار می دهیم.

انواع قاب های مهاربندی شده:

۱- قابهای مهاربندی شده هم مرکز معمولی: در این سیستم محورهای خنثی در تیر ، ستون و عضو مهاری از یک نقطه ، در محل هر اتصال عبور می کند وبه همین علت به آنها همگرا یا هم مرکز ، اطلاق می شود.حالا آرایش این عضوهای مهاری به چه صورتی هست در این تصویر کاملا قابل مشاهده است.

اعضای مهاری

a ) قطری

b) شورن – V معکوس

c)  شورن V

d) ضربدری

e) به فرم حرف K

نکته مهم این است که در این سیستم ، به علت عملکر خرپایی این نوع قاب در تحمل نیروهای جانبی ، وزن فولاد مصرفی در مقایسه با دیگر سیستم ها کمتر می باشد.

۲- قاب مهاربندی شده واگرا: این سیستم از ترکیب سختی الاستیک قابهای مهاربندی شده هم مرکز معمولی با شکل پذیری مناسب قاب های خمشی به وجود آمده است. به علت کمانش عضوهای مهاری عدم تامین شکل پذیری لازم، رفتار آنها در زلزله مناسب نیست. در این سیستم بین انتهای دو عضو مهاری ، عضو مهاری با ستون و یا عضو مهاری با تیر طبقه ،یک فاصله ایجاد شده است، مانند شکل زیر:(e)

قاب مهاربندی شده واگرا

به فاصله ایجاد شده در این سیستم پیوند می گویند.

نکته: گرچه به نظر می رسه که این نوع مهاربندی فضای لازم رو برای بازشو ( در و پنجره) ایجاد می کنه ولی این عملکرد از وظیفه های اصلی این سیستم نیست.رفتار لرزه ای این سیستم دلیل اصلی استفاده  ازش هست.

انواع قاب مهاربندی واگرا:

الف) با پیوند افقی

ب) با پیوند قائم

این مطلب ادامه دارد… پس با ما همراه باشید.

درباره ی مدیر سایت

امیرحسین احمدی، "متخصص طراحی سازه های ساختمانی"، کارشناس ارشد مهندسی عمران، مدرس دوره های آموزشی Etabs & Safe . فعال حوزه تحقیق و توسعه محتوای آموزشی در زمینه مهندسی عمران از سال 89.

همچنین ببینید

دانلود ۵۵ نمونه فرم خام قراردادهای پیمانکاری ساختمان

در ادامه ۵۵ نمونه فرم خام قراردادهای پیمانکاری ساختمان را دانلود خواهید نمود. این فرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس